
Forårsfestival - Geomuseet 22/3
KALK - Geomuseum Faxe
22. marts 2026
Kl
15.30

Ensemble Storstrøm markerer forårets komme med en række koncerter på spændende og stemningsfulde steder i Faxe Kommune.
Programmet er som et musikalsk forårstegn: Toner der spirer og gror, en rejse fra vinterens mørke mod lysets komme – fra nat til solopgang og morgenstemning. Festivalen kredser om begyndelser: smukke ouverturer og præludier, samt unge talenter. En koncert med årets P2-Talent, (stadig hemmeligt) i samarbejde med DR P2, koncert med Haslev Kirkes dygtige ungdomskor og koncert på Geomuseum Faxe med fokus på livets oprindelse. Her mødes nogle af de største klassiske værker med helt nye musikalske udtryk. Endda med en uropførelse af en klaverkoncert af Bent Sørensen, ”La Mattina” (Morgenen) i en ny udgave og et nyt værk af den aktuelle Matias Vestergård.
Festivalen skabes i tæt samspil med det lokale musikliv: Haslev Kirkes kor, Faxe Musikskole og Haslev Kirkes nye organist, den skotske Kevin Duggan.
Koncerterne finder sted på Rønnede Kro, Vemmetofte Kloster, Geomuseum Faxe og Midtsjællands Gymnasium samt i de smukke kirker i Haslev og Faxe.
Velkommen til en musikalsk forårsfest sammen med Ensemble Storstrøm!
---
Program
Ludwig van Beethoven: Variationer over Mozarts Là ci darem la mano for fløjte, klarinet og fagot
Bent Sørensen: fra Waldszenen for fløjte og klaver
Claude Debussy: La fille aux cheveux de lin, klaversolo
Svante Henryson: Off pist Suite for klarinet og cello
Særlige bemærkninger: Billetsalg er under opbygning
Billetpris: Standard kr. 160,-, Medlem* kr. 125,-
Billetten inkluderer et glas vin/most, som serveres inden koncerten.
*Medlem af Ensemble Storstrøms Venneforening, Faxe Kunst- og Musikforening samt Østsjællands Museumsforening
